CEVRO v médiích v lednu

24. února 2009 - redakce
24 Únor

Čunek opouští vládu, Kocáb míří dovnitř, Respekt.cz, 12. 1. 2009, Ladislav Mrklas
Situace v KDU-ČSL by se tak mohla do červnového sjezdu trochu uklidnit. „Není to úplně čitelná situace. Čunek prohrál základní střet, na druhou stranu bude mít čas zapracovat na své pozici před sjezdem. Protičunkovská opozice se ukáže během následujících dnů,“ myslí si o dopadu odchodu Čunka z vlády na lidovce politolog Ladislav Mrklas.
   Při zmínce o nominaci Michaela Kocába za zelené zvedají oslovení politologové obočí. „Strana zelených se dostává do podobných kolejí jako před několika lety Unie svobody. Snaží se propadu preferencí čelit ráznými kroky. Je to však z nouze ctnost,“ glosuje nominaci Kocába Mrklas. Podle něj tím SZ ukazuje, že nemá dostatek vlastních kandidátů. „Renomé Kocáb postupně za 20 let ztratil. Co by mohl nového přinést do vlády?“ ptá se Mrklas.

Ovlivní nová strana české konzervativní hnutí, Neviditelný pes, 12. 1. 2009, Zbyněk Klíč
Všechny potenciální nové strany, o kterých se hovořilo po neúspěchu ODS ve volbách, se ve větší či menší míře hlásily k návratu ke konzervativním hodnotám. Ať už to byla skupina kolem Petra Macha, Petra Havlíka a směřovat sem bude bezesporu i Declan Ganley. Hlásit se ke konzervativním kořenům tedy táhne, dnešní vznik Strany svobodných občanů je však spíše důkazem, že jde spíše o marketingový tah než reálnou variantu.
   Má mít proto ODS z nové strany obavy? Spíše ne, osobnosti strany nejsou širší veřejnosti příliš známé, program nenabízí výraznou novinku a i finanční zajištění určitě straně chvíli potrvá. Na novou alternativu v českém stranickém systému si tedy ještě chvíli budeme muset počkat.

Šojdrová předsedkyní KDU? Ano!, Neviditelný pes, 17. 1. 2009, Zbyněk Klíč