Měla by se ODS pokusit spolupracovat s menšími stranami?

27. července 2009 - redakce
27 Červ

Mirek TopolánekMirek Topolánek
předseda ODS

Nedávné volby do EP, i přes vítězství ODS, ukázaly na reálné riziko převahy levicových stran v podzimních volbách – ČSSD a KSČM. Po dvaceti letech od revoluce by vítězství těchto dvou politických sil v nadcházejících volbách znamenalo bezpochyby mnohem víc než jen jeden z mnoha volebních výsledků. To jsou důvody, které vedou ODS k výzvě ke spolupráci nelevicových subjektů.


Michal PolaneckýMichal Polanecký
místostarosta Milevska

Za stávajícího volebního systému ODS nic jiného nezbývá, pokud tedy nezíská nadpoloviční počet křesel ve svých barvách. Jen je třeba doufat, že s případnou malou demokratickou stranou od středu doprava nalezne ODS programové shody v zásadních tématech pro budoucnost ČR. Základem celé spolupráce je kvalitní personální obsazení kandidátek lidmi, kteří umějí hledat cestu k řešení.


předseda Senátu PČRPřemysl Sobotka
předseda Senátu PČR

Samozřejmě, že spolupráci politických stran považuji za nutnou v oblastech, kde se programově dotýkáme. Malé strany mohou přinést nové impulzy pro politiku jako takovou, ale je nutné zvážit, zda v současném bipolárním politickém světě mají malé strany kandidovat samostatně nebo podpořit svými hlasy velkou politickou stranu. Po volbách je samozřejmě možné hovořit o další spolupráci.